Co to znaczy frez prawy lub lewy

Określanie czy frez tarczowy jest prawy czy lewy

Aby określić, czy frez jest prawy, czy lewy, należy na niego spojrzeć, gdy jest ustawiony pionowo, tak jak na poniższych zdjęciach (niezależnie od profilu, czy jest to frez kątowy, czy promieniowy, czy jeszcze jakiś inny).

Patrzymy na płytkę znajdującą się na samej górze. Jeżeli największa średnica freza jest po prawej stronie, to wówczas jest to frez prawy. Jeśli największa średnica jest po lewej stronie, to jest to frez lewy.

Najczęściej frezy do ćwierćwałka i kątowe wykonuje się prawe. Przy obrotach wrzeciona frezarki przeciwnych do ruchu wskazówek zegara (tak jest najczęściej), materiał frezowany prawym frezem będzie skrawany od góry. Tym samym materiał będzie dociskany do blatu frezarki. Przy takiej obróbce materiał obrabiany nie jest podrywany do góry, lecz jest dociskany do stołu frezarki, co zwiększa bezpieczeństwo pracy i daje lepszą jakość obrabianej powierzchni.

Taki sposób określania, czy frez jest prawy, czy lewy, jest uniwersalny i jest niezależny od kierunku obrotów wrzeciona frezarki.